مقالات  تخصصي مهندس عليرضا سعيدي

 در زمينه مديريت بحران

 

 

براي دستيابي به مقالات و مطالب تخصصي در زمينه مديريت بحران كه در اين صفحه معرفي شده است

به سايت رسمي موج پيشرو مراجعه كنيد

 

دستورالعمل اجراي مانور زلزله و ايمني در مدارس كشور

 دستورالعمل اجراي مانور زلزله و ايمني در مدارس كشور كه توسط بنده به عنوان دبير جمعيت كاهش خطرات زلزله ايران در بيست و دو ماده تهيه شده بود جهت استفاده تمامي مدارس سراسر كشور چند روز قبل از مانور بر روي سايت رسمي جمعيت كاهش خطرات زلزله ايران قرار گرفت و در روز مانور توسط روزنامه همشهري با عنوان شبيه سازي زلزله در مدارس در اين آدرس به چاپ رسيد

اين دستورالعمل با هدف بالا بردن سطح مانور مدارس كه در طي هشت دوره خود متاسفانه داراي پيشرفت مناسبي نبوده است نوشته شد . اميدوارم كه اين دستورالعمل در سال آينده به عنوان يك كتاب اموزشي به چاپ برسد .

 

بازديد از مناطق زلزله زده لرستان - درب آستانه - مجله راه و ساختمان شماره 42

دهم خرداد بازديدي از مناطق زلزله زده لرستان داشتيم اين بازديد دوره اي سومين بازديد از اين منطقه است كه طي سه سال گذشته انجام شده است . دو بازديد قبلي طي گزارشي در مجله راه و ساختمان كه توسط بنده و همسرم خانم جنيدي تهيه و ارائه گرديده جهت استفاده پژوهشگران و مهندسان عزيز كشورمان به چاپ رسيد و اين بازديد هم طي گزارشي در شماه تير ماه مجله بين المللي راه و ساختمان به چاپ  رسيد .

 

بخش دوم مقاله آشنايي با بحرانهاي پس از زلزله در ايران - مجله راه و ساختمان شماره 41

اين مقاله قسمت دوم مقاله اي بود كه قسمت اول ان در شماره 38 مجله راه و ساختمان به چاپ رسيده بود در اين بخش به بررسي بحرانهاي باقيمانده از بيست و پنج بحران در پيش روي مديران پس از زلزله مي پردازد . خواندن اين مقاله را به تمامي مديران بحران توصيه ميكنم .

 

مديريت در بحران شريانهاي حياتي - خطوط مخابراتي

مقاله اي با رويكرد بررسي شريانهاي حياتي - خطوط مخابراتي  در شماره 36 مجله بين المللي راه و ساختمان ارائه گرديد  كه  به بررسي نقاط ضعف و قوت خطوط مخابراتي در زمان زلزله مي پردازد . اين مقاله با بررسي نحوه عملكرد اين شبكه راه كارهايي را جهت بالا بردن ضريب ايمني و نيز نحوه عملكرد گروه هاي درگير در اين مقوله مي پردازد .

 

گزارش بازديد از منطقه زلزله زده بم با رويكرد مديريت بحران

گزارشي تخصصي از اسكان اضطراري تا دائم در شهر بم  را پس از يك كار يك ماهه جهت تهيه آن با همكاري سركار خانم فائزه جنيدي عضو هيئت علمي دانشگاه ازاد اسلامشهر و آقاي پرويز جديد پژوهشگر سايت علمي پژوهشي موج پيشرو  در مجله راه ساختمان ارائه كرديم . اين گزارش به روند اجرايي و نقاط ضعف و قوت كارهاي صورت گرفته مي پردازد . شما ميتوانيد در شماره  38 مجله راه وساختمان اين گزارش را ملاحظه فرمائيد .

 

مقاله مديريت بحران - آشنايي با بحران هاي پس از زلزله در ايران

مقاله ارائه شده اينجانب در كنفرانس بين المللي مديريت جامع بحران در شماره 38 مجله راه و ساختمان به چاپ رسيده است . در اين مقاله چاپ شده با توجه به حجم زياد مقاله آنرا به دو قسمت در دوازده و سيزده سرفصل جهت مطالعه تقسيم نموده اند كه قسمت اول با دوازده بحران تشريح شده در دسترس علاقمندان قرار گرفته است .

 

گزارش روند بازسازی  زلزله لرستان سه ماهه اول

 این گزارش در خصوص روند بازسازی منطقه آسیب دیده از زلزله در طی سه ماه پس از زلزله میباشد . این گزارش در مجله راه و ساختمان شماره شهریور ماه چاپ شده است .

 

نظریه تعادل در مدیریت بحران ها

این نظریه اولین نظریه در مدیریت بحران  میباشد که بطور رسمی در اولین کنفرانس بین المللی مدیریت بحران ارائه و مورد استقبال هیئت علمی این همایش قرار گرفته و به عنوان مقالات برگزیده در این کنفرانس اجازه ارائه بصورت سخنرانی بدان داده شد . این نظریه در شماره سی و یکم مجله بین المللی راه و ساختمان در خرداد 1385 چاپ گردید است .  

 

نظریه مديريت شناور در مدیریت بحران (مدیریت جزيره اي بحران )

این نظریه با نگاهی به فرماندهی عملیات در مدیریت بحران سعی در هماهنگ نمودن نیروهای عمل کننده در زمان بحران  دارد و دارای تفکری شورایی در این زمینه میباشد . این نظریه در همایش زلزله دیروز ، امروز ، فردا که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر برگزار گردید ارائه شده است .این نظریه در شماره بیست و هشتم مجله بین المللی راه و ساختمان چاپ گردید است 

 

 نظارت مردمی ازحرف تا عمل روزنامه شرق - 16 دی 1383

مقاله ای انتقادی با دیدی کل نگر به همکاری گروه های داوطلب مردمی با دولت در زمینه نحوه عملکرد دولت در مدیریت بحران دولتی . این مقاله علاوه بر روزنامه شرق در شماره بیست مجله بین المللی راه ساختمان چاپ گردیده است . 

 

نقش سازمانهای غیر دولتی در کاهش خطرات ناشی از زلزله  - مجله راه و ساختمان - مهر 1383

این مقاله سعی در ارائه راهکارهای اجرایی در همکاری گروه های غیردولتی در مدیریت بحران و کاهش خسارات ناشی از زلزله دارد .

 

 چگونه خود را برای زلزله آماده کنیم  - روزنامه اعتماد

این مقاله برگرفته از یک دستورالعمل نوشته شده من در وبلاگ موج پیشرو بود که مجله اعتماد بدون هماهنگی با بنده آن را در روزنامه خود چاپ نموده است . این مقاله رفتار در زمان وقوع و پس از آن را آموزش میدهد .

 

حساسیت جوامع کوچک - روزنامه شرق - 13 آبان 1383

این مقاله به همراه مقاله اعتراض بیطرف مقاله ای مشترک بود از من و مهندس وجودی که متاسفانه روزنامه شرق بدون هماهنگی با ما انرا دو تکه نموده و هر قسمت را به نام یکی از ما در روزنامه شرق چاپ نمود .

 

اعتراض بیطرف – روزنامه شرق - 13 آبان 1383

این مقاله به همراه مقاله حساسیت جوامع کوچک در حقیقت مقاله ای مشترک بود از من و مهندس وجودی که متاسفانه روزنامه شرق بدون هماهنگی با ما انرا دو تکه نموده و هر قسمت را به نام یکی از ما در روزنامه شرق چاپ نمود .

 

هنر زنده ماندن در شرایط سخت برفی – روزنامه ایران -  6 اسفند 1383

این مقاله در پی بارش سنگین برف در شهر رشت نوشته شد تا هموطنان عزیزم در ایران بتوانند با بهره بردن از این مقاله از جان خود و خانواده عزیزشان محافظت نمایند .

 

 بازخوانی یک پیروزی – مجله راه و ساختمان

این مقاله پس از اعلام خبر وقوع زلزله گرگان در سایت جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران ، انهم در زمان بسیار کمی از وقوع آن با استفاده از یک ایده نو در استفاده از نیروهای انسانی در یافتن نقطه دقیق حادثه دیده نوشته شد و توضیح میدهد که چگونه این اتفاق بوقوع پیوست .

 

آشنایی با وظایف تیم آواربرداری در زمان ورود به منطقه عملیاتی نجات - مجله راه و ساختمان

این مقاله نخصصی جهت ارتقاء سطح دانش مربیان و گروه های عملیاتی آوار برداری نوشته شده است .

 

 آشنایی با اصول اولیه زنده یابی - مقاله اینترنی

این مقاله شما را با اصول اولیه زنده یابی آشنا می سازد .

سونامی – مقاله اینترنتی

این مقاله به بررسی نحوه عملکرد افراد  برای نجات جان خود در زمان وقوع سونامی می پردازد . 

 

سونامی - در مسیر ۶ ساعته سونامی شهر آچه کسی آزیر خطر را نکشید !

این مقاله با بررسی روند مستند سازی واقعه سونامی به تحلیل نقاط ضعف مسئولان و دانشمندانی که مسئولیت اعلام خطر را به مردم داشتند پرداخته و سعی دارد تا با بیان نقاط خاص نحوه عملکرد مسئولین از تکرار آن جلوگیری به عمل آورد .

 

گزارش مهندسان جمعيت كاهش خطرات زلزله ايران از روند باز سازی بم -  ۲۹ تیر ۱۳۸۳

این گزارش در ادامه اهداف جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران در نقد عملکرد دولت در ارائه خدمات به مردم آسیب دیده کشورمان تهیه و برای تمامی مسئولان ذیربط ارسال گردید .

 

گزارش زلزله داهوئیه زرند - 17 اسفند 1383

گزارشی از روستای حتکن از توابع زرند کرمان که در زلزله داهوییه  زرند آسیب بالایی دید است . این گزارش برای تمامی مسئولان ارسال گردید .

 

گزارش زلزله داهوئیه زرند - روستای حتكن -   4 اردیبهشت 1384

گزارشی از روند بازسازی روستای حتکن از توابع زرند کرمان که در زلزله زرند آسیب بالایی دید است . این گزارش برای تمامی مسئولان ارسال گردید.

 

شبیه سازی بحران زلزله ایران - تیر 83

مجموعه مقالاتی با نام آشنایی با بحرانهای پس از زلزله در بحث مدیریت بحران توسط مهندس سعیدی نوشته شد که مبنای یک پروپزال برای پایگاه داده های علوم زمین گردید که با نام شبیه سازی بحران زلزله ایران توسط این پایگاه بدون کسب اجازه از نویسنده چاپ شد که مورد اعتراض ایشان قرار گرفته و بنا بردرخواست نویسنده از روی سایت این پایگاه برداشته شد و کتابچه چاپ شده از آن نیز دیگر تجدید چاپ تا این لحظه نگردیده است . اکنون تا زمانی که این مجموعه مقالات در کتابی با همین عنوان چاپ نگردیده است تنها سرفصلهای آن در سایت موج پیشرو و این سایت قابل دیدن خواهد بود .

 

کودکان و زلزله

این مقاله در تاریخ نهم آذر ۸۴ در روزنامه اطلاعات چاپ گردید در این مقاله به اختصار به نحوه عملکرد نیروهای عمل کننده در زمان زلزله در رابطه با کودکان پرداخته شده و سعی گردیده است تا با حداقل های مدیریت بحران در این زمینه خواننده آشنا شود . .

 

مهارتهای زندگی / آمادگی برای زلزله

این مقاله در روزنامه ایران در تاریخ چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۳ - ۲۷ ربيع الثانى ۱۴۲۵  با عنوان مهارتهای زندگی در دو روز پیاپی در بخش گزارش ويژه چاپ شده است و متاسفانه شهرداری تهران در سی دی اموزشی آمادگی برای زلزله خود بدون قید نمودن نام علیرضا سعیدی و یا جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران از بخشهایی از این مقاله که مربوط به نحوه عملکرد پس از زلزله میباشد بدون کلمه ای تغییر استفاده  نموده است .

 

چگونه در زیر آوار زنده بمانیم

نقدی بر مقاله چگونه در زیر آوار زنده بمانیم نوشته :  «doug copp»

این مقاله در حقیقت نقدی است بر مقاله جناب کوپ که یک اوار بردار حرفه ای میباشد جناب کوپ در این قماله طرحی برای کاهش خسارات جانی ارائه نموده است که برای انکه بتوان در ایران از ان بهره برد میبایست با توجه به مصالح بومی کشورمان و نوع اوار ایجاد شده ان را دوباره نویسی نمود . این مقاله در حقیقت بازنویسی این مقاله برای کشور ایران میباشد .

گزارش نهایی روند مدیریت بحران در زلزله لرستان

با رویکرد بررسی نحوه عملکرد مسئولان و مدیران در 48 ساعت اولیه پس از زلزله ، این گزارش جهت ارائه به مسئولان دولتی نوشته شد و در مجله راه و ساختمان شماره 31 چاپ گردید .

آشنایی با علائم زلزله و نحوه عملکرد در زمان زلزله   راهنمایی عملی زنده ماندن در زلزله

این مقاله در روزنامه ایران به تاریخ چهارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۸۳ - ۲۷ ربيع الثانى ۱۴۲۵ Wed, Jun 16, 2004 در صفحه گزارش ویژه با عنوان مهارتهای زندگی آشنایی با علائم زلزله با ذکر ماخذ آن که سایت جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران بوده است چاپ گردیده است و متاسفانه شهرداری تهران بدون اخذ مجوز از جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران که یک تشکل ثبت شده غیر دولتی میباشد پس از گذشت یکسال اقدام به استفاده از مطالب آن بدون هیچگونه تغییری در سی دی آموزشی آمادگی برای زلزله نموده است . ادامه متن ...

 

توجه

كليه مقالات مندرج در اين صفحه توسط مهندس عليرضا سعيدي

دبير جمعيت كاهش خطرات زلزله ايران و موسس گروه نجات موج پيشرو نوشته شده است

شما مي توانيد با ادرس moje_pishro@yahoo.com  با مهندس سعيدي مكاتبه  كنيد